Nişantaşı kızı çoban oldu | İstanbul Vatan Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Nişantaşı kızı çoban oldu18.05.2018 16:33

Nişantaşı kızı çoban oldu

Nişantaşı kızı çoban oldu


Nişantaşı'nda büyüyen 39 yaşındaki Elif Sarıkaya, 5 yıl önce verdiği kararla küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine adım attı.


Bu haber 519 kez okundu.

İstanbul Nişantaşı'nda büyüyen, yıllarca Galata'da pastane işleten 39 yaşındaki Elif Sarıkaya, 5 yıl önce verdiği kararla küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine adım attı ve bugün Bilecik'te 10 haneli bir köyde keçileriyle mutlu bir yaşam sürüyor.

İTALYAN LİSESİ'NDE OKUDU, 2 DİL BİLİYOR

Çocukluğu Nişantaşı'nda geçen, İtalyan Lisesi'nde okuyan ve gördüğü eğitim sayesinde İtalyanca ve İngilizce bilen Sarıkaya, 34 yaşındayken küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak üzere Antalya'nın Kaş ilçesine göç etti.

Nişantaşı kızı çoban oldu

KÖYE YERLEŞTİ

Burada 16 keçi alan ve bir süre sonra hayvanlarıyla Trakya bölgesine geçen Sarıkaya, daha sonra geçen yıl Bilecik'in Vezirhan beldesine bağlı 10 haneli Zobran köyünde muhtarlığın kendisine tahsis ettiği ilkokul binasına yerleşti.

Nişantaşı kızı çoban oldu

"KEÇİYE UYGUNMUŞUM..."

Burada tek başına kedi, köpek ve keçileriyle mutlu bir yaşam sürdüren Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçükten bu yana hayvanlara karşı farklı bir sevgi beslediğini belirterek şöyle devam etti: "Hayatımda yakından gördüğüm ilk keçi kendi keçilerim oldu. Daha önce hiçbir alakam yok, ailede de hayvancılık yapan yok. Başlayacağım zaman bir kısım hayvan inceledim bana en yakın olabilecek nedir diye. Keçiye uygunmuşum, memnunum seçimimden." dedi.

Nişantaşı kızı çoban oldu

GALATA'DA PASTANE İŞLETİYORDU

İstanbul Galata'da bir pastanesi olduğunu ve ardından burayı imalathaneyi çevirdiğini dile getiren Sarıkaya, yıllarca yaptığı bu işte engellilere de iş imkanı sağladığını söyledi.

Nişantaşı kızı çoban oldu

16 KEÇİYLE BAŞLADI

Kaş'a ilk taşındığında 16 keçi aldığını ve bir süre sonra evlendiğini anlatan Sarıkaya, şöyle konuştu: "Sonra Trakya'ya taşındım keçilerimle. Trakya'ya hayvan nakli üç ay sürüyor, o tarafta istediğimi yakalayamadım. Geçen yıl da Zobran'a geldim. Buranın insanını çok seviyorum. Mesela Mehmet Onbaşı isimli bir köylümüz var, 60 yaşında. Ağılın biraz yukarısında tarlaların arasından çıkarken traktörü stop ediyor aşağı kadar sessizce iniyor hayvanlar rahatsız olmasın diye. Ben şehirde bu kadar saygılı düzgün düşünceli insanı bir arada görmedim. Muhtara ayrı hayranım zaten burada olabilmemizin nedeni o. Aileden biri artık bizim için, çalışkan, neye ihtiyacımız olsa orada olacağını bildiğimiz muhabbetinden de hiç sıkılmadığımız kişi."

AYNI SÜRÜDEN BÜYÜTMEK İSTİYOR

Ev olarak kullandığı ilkokul binasına elektrik bağlanması, çatı tamiri konularında belediyenin büyük desteğini gördüğünü aktaran Sarıkaya, "5 yıl önce aldığım ve bu yola çıktığım 16 keçinin 8'i halen bende. Aynı sürüden büyütmek istiyordum öyle oldu, şu an yaklaşık 70 keçi var. Doğan kızları tutabildim sadece önceki senelerde, oğlanlar gitti ve iki senedir kız oranımız çok düşük herkesi tutabilseydim 150 civarına ulaşırdık." dedi.

Nişantaşı kızı çoban oldu

"TEKENİN KANININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR..."

Sürüye dışardan keçi katmak istemediğini dile getiren Sarıkaya, "Benimkiler çok şımarık, çok da rahatlar. Tekenin kanının değişmesi gerekiyor onun için üç oğlan getirdim İzmir'den. İlk başından beri süt de peynir de sattım. Genel olarak bu sene peynir satacağız gibi görünüyor." diye konuştu.

Nişantaşı kızı çoban oldu

"AVRUPA YAKASI ÇOK KAOTİKTİR"

İstanbul'da şehir yaşamından köy yaşamına geldiğini anlatan Sarıkaya, şunları söyledi: "Avrupa yakası çok kaotikdir. Nişantaşı çok mahalleydi ben çocukken. Buradan bir ışık geçse hepimizin haberi olur. Yabancı da Türk de ağırlıyoruz. Çakal sesine mesela çok korkan oldu. Sonra yine hayat devam etti, anladık ki ne domuz ne çakal bize yanaşmıyor. En korkunç zararlı aslında insan. Çok büyümeyi düşünmüyorum, biraz koyun eklemek istiyorum. Sonuçta bütüncül yönetim denilen bir şey var ve çeşitlilik çok mühim. Burada kalmayı çok istiyorum. İlk geldiğim vakit muhtara söyledim, şurada küçük bir mezarlığımız var oraya gömülesim var benim. Bence hayvancılığa isteği huzur olan adam girmeli, eğer böyle excel tabloları kazanç vesaire düşünüyorsan mutsuz olma ihtimalin çok yüksek çünkü yaptığın bir şeyi hiçbir para satın alamaz."

Sarıkaya, Kaş'ta yaşayan eşinin de belli dönemlerde köye gelerek kendisine yardımcı olduğuna dikkati çekerek eşinin de bir süre sonra köye yerleşeceğini ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine beraber devam edeceklerini kaydetti.


Etiketler: Nişantaşı kızı çoban oldu

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.istanbulvatangazetesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright