NED PAMPHILON’DAN YENİ SERGİ | İstanbul Vatan Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> NED PAMPHILON’DAN YENİ SERGİ22.07.2015 13:25

NED PAMPHILON’DAN YENİ SERGİ

NED PAMPHILON’DAN YENİ SERGİ


İngiliz Ressam Ned Pamphilon İstanbul ve Atatürk Temasıyla hazırladığı yeni sergisi Yaz Zamanı ile Çeşme Marina’da İzmir’li sanat severlerle buluşuyor.


Bu haber 649 kez okundu. İngiliz Ressam Ned Pamphilon İstanbul ve Atatürk Temasıyla hazırladığı yeni sergisi Yaz Zamanı ile Çeşme Marina’da İzmir’li sanat severlerle buluşuyor.Ned Pamphilon’un Yaz Zamanı Sergisi Çeşme Marina’nın katkıları ile 20 Temmuz – 10 Ağustos 2015 tarihleri arasında Çeşme Marina Sanat Sokağı’ndaki yerini aldı.

İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk’e dair birbirinden renkli eserlerin yer aldığı sergide Maviş, Standing Where East Meets West, 24 Nisan’da Anıtkabir’de sergilenen Atatürk’ün Gözleri ve Atatürk Gülümsüyor tabloları ön plana çıkıyor.

Çeşme’nin Sakız adasına yakınlığı ile bir barış ilçesi olarak ön plana çıktığını ifade eden sanatçı; Çeşme’de açılan sergisi ile İzmir’li sanatseverler ile ilk kez buluşma imkanı bulduğunu sözlerine ekledi.

Çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdüren Pamphilon oldukça yoğun bir sanatsal takvime de hazırlık yapıyor. Nisan ayında Şanlıurfa Göbeklitepe’yi ziyaret eden Ned; Göbeklitepe’nin dünya tarihini değiştirecek bulguları ile uluslararası önem taşıyan tarih kurumları tarafından tartışıldığını ve dünya çapında önemli bir kaynak olarak nitelendiğini ifade eden Ned; Türkiye’yi dünyaya tanıtmak ve bana sağlanan imkanların karşılığında renkli sanat eserleri ortaya koymak istediğini vurgulayarak yeni sergisinin ilk lansmanını Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştireceğini belirtti.

Göbeklitepe kazı alanına yaptığı inceleme gezisinde kazı yapılan alanda kayalar içinde bulunan bazı figürlerin kendisinin ilgisini çektiğini, Göbeklitepe’nin dünyanın tarihine ışık tutuğunu ve bunun Türkiye’nin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu; Türkiye’nin bu önemli hazinesinin global sanat platformlarında da hak ettiği değeri bulabileceğini de sözlerine ekledi. 

Yaklaşık 50 sanat eserinin yer almasının planladığı “History of The World : Göbeklitepe” sergisi Ned Pamphilon’un Ned’s Turkey Sanat Projesi kapsamında açılması planlanıyor. 2015 sonuna kadar Türkiye’yle ilgili pek çok başka özel projeyi gündeminde bulunduran Ned Pamphilon, İstanbul1881 markasıyla, İstanbul’u ve Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya tanıtmaya devam edecek.

Ned Pamphilon hakkında

İngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, aşkı İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, bebelere baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur. Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da görülebilir. Geçtiğimiz 10 Kasım’da Palladium AVM’de 24 Saatte canlı Atatürk tablosunu resmeden sanatçı Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Deniz Müzesi ile ortak sanat çalışmalarını gerçekleştirdi. Anıtkabir Komutanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinde 500 çocuk ile çalışmayı planlayan Ned 23 Nisan 2015 tarihinde 1.500 çocuk ile ortak çalışmayı Yurtta Sulh Cihanda Sulh konsepti ile gerçekleştirdi.


Etiketler: NED PAMPHILON’DAN YENİ SERGİ

Diğer MAGAZİN haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.istanbulvatangazetesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright