Kronik kabızlığı önlemenin yolları | İstanbul Vatan Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Kronik kabızlığı önlemenin yolları13.11.2017 13:58

Kronik kabızlığı önlemenin yolları

Kronik kabızlığı önlemenin yolları


Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.


Bu haber 107 kez okundu.

Kabızlık, çoğu insanın zaman zaman karşılaştığı, hayatı olumsuz etkileyen yaygın bir durumdur. Bunun yanında kabızlığa eğer abdominal ağrı, mide bulantısı ve şişkinlik eşlik ediyorsa sorun kronik bir hal almış demektir ve önlem almak gerekir. Yaşamtarzında yapılacak değişikliklerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapın

Sağlıklı bir vücudu korumak için günde 30 dakika egzersiz yapılması öneriliyor. Günlük 30 dakika yürüme, fitness gereksiniminizi karşılamanın en pratik yoludur.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Eğer zamansız açlıklar hissediyorsanız bu vücudunuzun susuz kaldığını gösterir. Eğer günde en az 8 bardak su tüketmiyorsanız kabızlık ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Lifli besinler tüketin

Cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak, günlük olarak 21 ila 38 gram arasında lif almanız gerekir. Yeterince lif alamıyorsanız, kabızlıkla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Lif oranı yüksek sebze, meyve, tahul ve fasülyeyi beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Stres ve kaygılarınızı azaltın

Stres veya kaygı ile boğulduğunuz zamanlarda, vücut sıklıkla olumsuz bir şekilde tepki verir. Kabızlık, yüksek düzeyde anksiyete ve stresin yan etkilerinden biridir. Bu risk faktörünü azaltmak için; okumak, ağaçlık bir ortamda yürümek, uyku alışkanlığı edinmek veya keyif aldığınız başka bir rahatlatıcı etkinlikte yer almak için kendinize zaman ayırın.

Kadinvekadin.net özel haberidir.
Etiketler: Kronik kabızlığı önlemenin yolları

Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.istanbulvatangazetesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright