Yatağı ıslatan çocuğa nasıl yaklaşılmalı | İstanbul Vatan Gazetesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yatağı ıslatan çocuğa nasıl yaklaşılmalı06.12.2017 13:49

Yatağı ıslatan çocuğa nasıl yaklaşılmalı

Yatağı ıslatan çocuğa nasıl yaklaşılmalı


Eğer çocuğunuz hala yatağını ıslatıyorsa endişelenmeyin ve uygulayabileceğiniz bu stratejilere bir göz atın.


Bu haber 133 kez okundu.

Çocuk yetiştirmenin en zorlu süreçlerinden biri de tuvalet alışkanlığı kazandırmak. Bazıları için hızlı çözülen bir sorun olurken bazıları için tuvalet eğitimi yıllar sürebiliyor. Eğer çocuğunuz hala yatağını ıslatıyorsa endişelenmeyin çünkü uzmanlar 7 yaşına kadar bu durumun normal olabileceğini söylüyor. Ancak bu süreçte ailelerin de atabileceği bazı stratejik adımlar var. İşte o uygulamalar.

Endişelenmeyin

Bir araştırmaya göre, yatak ıslatma oldukça yaygındır. 5 yaşındaki çocukların yüzde 20'si, 6 yaşındaki çocukların yüzde 10'u yatağı ıslatır. Uzmanlar bu konuda büyük bir çaba göstermek ve çocuğu cesaretlendirmek gerektiğini söylüyor.

Tetikleyici şeyleri ortadan kaldırın

Çocuk doktorları yatmadan önce tüm sıvıların kısıtlanmasını önermiyor sadece çocuklara uyumadan önce kafein ya da sıcak kakao gibi şeker yüklü içecekler verilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Tuvalet molalarına teşvik edin

Çocuğunuzu her 2 saatte bir gitmesini sağlamak için düzenli tuvalet molalarını planlayın. Ve yatmadan hemen önce tuvalete gittiğinden emin olun.

Yatakta sıvı geçirmez örtü kullanın

Bir yatak örtüsü çocuğunuzun ıslaklığını engellemesine yardımcı olmayabilir, ancak geceleri daha kolay hale getirebilir. Aynı zamanda yatağın yanında bir pijama takımı hazır tutmak da fayda sağlayacaktır. Çocuğunuzun ihtiyacı olduğu bu durumlarda onu cezalandırmak yerine yardım ediyor gibi hissettirin.

Çocuğunuzun kabız olup olmadığını kontrol edin

Kabızlık, mesane sorunlarının ortak bir nedenidir. Araştırmaya göre yatağını ıslatan çocukların yaklaşık üçte birini etkilemektedir. Eğer bunun bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun sıvı alımını artırın ve çocuk doktorunuzla konuşun.


Etiketler: Yatağı ıslatan çocuğa nasıl yaklaşılmalı

Diğer SAĞLIK haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.istanbulvatangazetesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright